5 FAKTŮ, S KTERÝMI SE SETKÁTE U MATURITY

dubna 28, 2017

Maturovala jsem asi před dvěma lety a popravdě jsem ráda, že je to za mnou. Ne, že by mi vadilo nějak to učení, ale přeci jenom zkoušky, co jsem zažila na vysoké škole, byly holt pro mě jednodušší. I když by někdo mohl tvrdit opak.

A proč právě fakta s maturitou? Odpověď je prostá. Písemná část maturit už proběhla a teď maturanty čeká ta ústní, která je dle mého úsudku ta těžší a horší. Mimochodem 1.6. mě čekají první ze tří přijímaček na vysokou školu, takže se to učení tak trochu týká i mě.

MÁM DOST ČASU!
To si říkám i teď a říkala jsem si to i před maturitou. Člověk má pak vždycky najednou hodně času, který obvykle vlastně vůbec nemá. Učení odkládá a věnuje se tomu zábavnějšímu. Na co by pak přeci byl svaťák", že? Já jsem ten svůj strávila koukáním na mistrovství světa v hokeji, které bylo ten rok zrovna u nás. Pak už jsem si to jen párkrát přečetla a šup do školy. Ale jestli chcete být víc v klidu a nenervovat se, tak se učte průběžně.

MÁŠ TO VYPRACOVANÉ? POŠLEŠ MI TO?
Tohle společně s prvním bodem patří spíše do té fáze před maturitou. Já se učím nejraději ve stresu, ale to neznamená, že bych byla lajdák. Kdo mě zná, tak ví, že musím mít všechno do puntíku splněno, takže to, že bych neměla něco vypracované by bylo absurdní. A proto se mě dost spolužáci ptali, zda mám hotové otázky. Někomu jsem kecala. Přeci jenom všem nedám vypracovaná témata, u kterých jsem strávila dost času.

Pamatuji, jak pak mezi spolužáky kolovaly několikrát upravené a stažené verze maturitních otázek z internetu, které obsahovaly spoustu chyb. Takže na to pozor!


LOSOVÁNÍ TÉMA
To jsem vždycky věřila na všechny svaté a bohy všemožných náboženství. Vyplavené endorfiny se ve mně při každém vytáhnutí lístečku hromadily a s napětím jsem čekala, co že za téma to bude. A pak to nastalo. Byl mi oznámen okruh či literatura a šla jsem si to připravovat. Témata jsem si vytáhla až na angličtinu dobrá, takže za mě spokojenost. Je to prostě náhoda a buď budete nadávat nebo se radovat.

NA POTÍTKU TI PORADÍ
Sama jsem tomu nevěřila, ale je to tak. I na mojí bývalé škole profesoři na potítku radili. Nebo aspoň mně ano. Celkem mě to udivilo, ale zároveň i potěšilo a docela ze mě spadla i nervozita. Samozřejmě nespoléhejte na to, že přijdete nepřipraveni a oni Vám nadiktují co říkat. Nikdy na to nespoléhejte na 100%, zvlášť jestli Vás nemají moc rádi. Každopádně tak či onak si potítko nejvíce užijí ti, co nic neumí, tam se totiž pekelně zapotí.

CO JSI MĚL/A ZA TÉMA?
A tohle je takový fakt, se kterým se setkáte v průběhu maturit. Pokaždé, když někdo vyšel a byl v podstatě jak Alenka v říši divů, tak se k  němu seběhla skupinka lidí a vyzvídala téma, které si vytáhl, jelikož by to pak už oni neměli. I když jsem byla poslední, tak jsem v tom měla docela výhodu. 


JEDNO NAVÍC: MATURITU DÁ KAŽDÝ!
Tohle je takový bonus navíc. Pokud se člověk na maturitu připraví, tak by ji měl udělat. Mě osobně nepřipadala tak těžká, jak o ní všichni básnili, ale někomu třeba ano. Maturitu Vám jen tak zadarmo nikdo nedá a pokud někdo bude tvrdit, že to dáte v pohodě i bez učení, tak mu nevěřte. To byste museli být další Einsteini. Někdy se holt stane, že člověk nemá svůj den a prostě to nevyjde. Někdo holt září a někdo v září.

Takže jen takové shrnutí pro letošní maturanty. Pokud jste písemné zvládli v pohodě nebo si to aspoň myslíte, tak se těšte na ty ústní. Pro mě byly teda o něco těžší, ale dají se v pohodě zvládnout ač si materiály k otázkám pouze párkrát přečtete.

Hlavně buďte v klidu a nenervujte se. Ráno se v klidu najezte, dejte si kafe a nějakou čokoládu, pokud kouříte, tak cigárko a jděte na to. Se vztyčenou hlavou se tomu postavte. A když to nevyjde, tak půjdete holt v září. Budete mít na to víc času a pak už to v klidu dáte. Takže ještě jednou přeji šťastnou ruku a ať si vytáhnete to, co umíte nejvíce.
S láskou 
  Linda

42 komentářů:

 1. Jej, to už je taky pár let, asi tři, co jsem maturovala, taky jsem se bála, ale bylo to vpoho, hlavně se na to nevykašlat :) Taky souhlasím, že není pravidlo, že by na potítku radili, u nás to teda nebylo. Hodně štšstí u příjmaček!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo to v pohodě, to jenom profesoři nás strašili :D Přesně tak, když se na to člověk podívá a aspoň tomu nějaký čas věnuje a nevykašle, tak by to měl dát. Děkuji moc, snad mi vyjde to co chci :)

   Vymazat
 2. Pěkný článek, a i když mě to čeká až za 4 roky tak se kvůli kecům ostatním bojím už teď :D

  -A- from thatismylifeandblog.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :) Buď v pohodě. Když se na to úplně nevykašleš a budeš se pak učit, tak to zvládneš a nemusíš se bát :)

   Vymazat
 3. Já si myslím, že nejvíc důležitý je učit se celé ty roky. Zní to hrozně, ale teď jsem si to uvědomila. když si čtu otázky z ekonomiky,tak si minimálně polovinu věcí pamatuju, protože jsem se to dost drtila, oproti třeba cestovnímu ruchu, na který jsem docela kašlala :D Jinak už se těším, až bude po všem, ten strach a stres je hrůza :/ :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem si to uvědomila před maturitou a říkala jsem si, proč jsem vlastně nečetla průběžně tu povinnou četbu? :D Ale zas když dáváš nějak normálně během výuky pozor a pak si to pročteš, tak to jde. To se nedivím, ale za chvíli už bude po :)

   Vymazat
 4. Za 12 dní mě čekají státnice, tak jsem si dovolila chvíli vypnout od učení a dát si malou chvíli nostalgie (ach). Na maturitu dodneška vzpomínám s úsměvem - vykopala jsem se ráno v 9 hodin z postele, ale místo plánovaného "opáčka" všech předmětů jsem zkoukla asi 6 dílů Futuramy, pak jsem do sebe kopla oběd, oblékla se do šatů, bafla všechny desky s otázkami a šla do školy. Tam už na čekali spolužáci, kteří byli lehce vyklepaní, ale sešla se tenkrát dobrá parta. A přesně jak ty říkáš - kdykoliv někdo vylezl od komise, tak hned pomalu tisková konference na téma: "Jaký okruh sis vytáhnul?" - "Bylo to těžký?" - "Byli na tebe zlí?" - "A co vedoucí komise?"

  Pro mě to byla poměrně brnkačka, ale u každého předmětu se stejně našla vždycky nějaká bota, které jsem se zkrátka nevyhnula - u angličtiny jsem třeba bojovala s pracovními listy, který nějaký tydýt vytiskl naprosto nelogicky, takže byla strana 1, z druhé strany byla stránka č. 5 apod. Takže nakonec jsem většinu času bojovala s čísly stránek, až pak přísedícímu došla trpělivost a otáčel stránky za mě. :D :D

  Nejhorší byla ekonomie, kde jsem si vytáhla sice otázku, kterou jsem uměla kompletně celou, ale byla brutálně krátká (pro zajímavost - měla jsem dvojtéma: Světová banka, Mezinárodní měnový fond a Silniční daň) Takže i když jsem mluvila děsně pomalinku, aby to vypadalo, že toho říkám hodně, tak jsem po pěti minutách skončila a nevěděla co dál. Dodnes nezapomenu, jak se zkoušející učitelce zlověstně zablýsklo v očích a začala pokládat otázky snad ze všech okruhů, které jsme se měli k maturitě naučit. :D Takže jsem od komise pak vylezla a šly na mě mrákoty, jak jsem z těch jejích otázek byla vyšťavená. Ale zvládla jsem to! :) Hlavně se na to nevykašlat a brát to tak nějak v pohodě - když to nevyjde, tak holt opáčko v září, to není vůbec žádná ostuda a navíc se na to časem stejně zapomene. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že jsem ti umožnila trochu té nostalgie prožít. To já jsem měla maturitu od rána, takže já už jsem tam stepovala se snídaní v ruce. A tu tiskovou konferenci jsi dost dobře vystihla, bohužel to tak bylo. Pro mě docela také, ale ta angličtina byla peklo :D Tak to koukám, že jsme na tom stejně. Já jsem měl taky super krátké téma, takže jsem pak jen seděla a koukala a přísedící se mému výrazu, že už nevím co dál povídat, že už je to všechno, hrozně smáli :D To máš pravdu.Září jsem hold měla v záloze a ani by mi to nevadilo :)

   Vymazat
 5. Super článok. Ako keby som počula slová mojej kamaŕatky. Mna nátura čaká o dva roky takže ešte mám čas 😂 Ale ten ubehne veľmi rýchlo

  MS ALWAYS LATE

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :) To máš pravdu, uteče to velmi rychle, ale když se nějak budeš učit, tak to zvládneš :)

   Vymazat
 6. Pěkný článek, který se mi momentálně hodí :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc :) Tak snad ti v něčem pomůže nebo na něco připraví :D

   Vymazat
 7. aww this is super cute! i'm a sucker for cute pens and notebooks xD

  you have a super cool blog! i'm in love and I'm following! i'd love if you could follow me too =)
  TheNotSoGirlyGirl // Instagram // Facebook

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thank you veru much! :) Yes follow for follow :)

   Vymazat
 8. Super článek :) Mě to čeká příští rok, no bojím se už teď. Včera náš čtvrťáci pasovali na ''mazáky'' a tím jsme se stali oficiálně nejstaršími studenty na škole. V tu chvíli na nás padla radost, že už jsme to dotáhli tak daleko, ale zároveň strach a smutek z toho, co přijde. Chytla jsem strašně skvělou třídu, takže se mi s nima bude loučit hrozně blbě :) Navíc studuji gympl, a jako maturitní předměty jsem si vybrala češtinu, angličtinu, biologii a chemii, takže budu mít fakt co dělat :/

  Pauline's Tiny World

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc, jsi hodná :) Nedivím se, ale já jsem byla celkem v klidu. Pak , když mi začalo docházet, že už se to blíží, ta jsem trochu znervózněla, ale pak m to zas přešlo :D Ani se ti nedivím, má to své pro a proti :) Tak to máš docela těžké, ale každý má něco. Já jsem zas měla češtinu, angličtinu, španělštinu a ekonomiku s podnikáním :D

   Vymazat
 9. Naštěstí se tato fáze je za mnou, ale kdybych mohl bych vzít zpět tentokrát a těžil ze svého rad :-) pozdravy
  body-and-hair-girl.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak aspoň to máš za sebou a teď jen zavzpomínáš, ale děkuji :)

   Vymazat
 10. maturita je dávno za mnou, ale presne tak každý ju dá! :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš každý kdo se na to aspoň podívá, ale máš pravdu :)

   Vymazat
 11. Ja mám maturitu už dávno za sebou, no aby som aspoň trocha pomohla môjmu kamarátovi, tak som mu podarovala moje poznámky a všetko potrebné na maturitu. A zároveň požičala maturitné knihy z maďarčiny a slovenčiny. Ešte síce mám ekonomiku a účtovníctvo, ale z toho on nebude maturovať.

  Čo je dobré to musím mať :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsi hodná, já jsem hold taková, že nic zadarmo nedám, takže bych třeba kamarádce dala poznámky a další, ale s tím, že to u ní budu mít a když něco budu potřebovat, tak mi pomůže :) Tak to má štěstí. Sice ekonomika a účetnictví bylo v pohodě u maturity, ale stejně toho bylo dost na učení.

   Vymazat
 12. I miss high school so much, especially that my life has changed and I've planned to do different things than I've ended up doing because I wasn't able to get any job to get money and pay for my studies abroad. For me high school was probably one of the best times in my life - I had great class and sitting in a class for 45 minutes were more interesting than 90 minutes in a class where a priest was talking that abortion is bad and which party should I vote next time.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I understand you! When I was on high school I wasn´t have problems like now. Thank you for comment :)

   Vymazat
 13. Veľa šťastia pri mature, je to náročné obdobie. :)

  Rebelliouslily

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale já už mám po maturitě a to už dva roky. Jen že je období maturit, tak jsem to napsala. Mě akorát čekají přijímačky :D

   Vymazat
 14. maturita formalita ;) to dáš drzim prsty :D

  http://teenmumy.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já už jsem maturitu dělala před dvěma roky. Teď mě akorát čekají přijímačky :D

   Vymazat
 15. What a wonderful post! Very interesting! Great tips! www.recklessdiary.ru

  OdpovědětVymazat
 16. U mě to jsou už 3 roky od matury :D Ale já se tedy učila festovně - hold, když jsem si vybrala takovou školu, tak jsem to měla těžký :D ale dala jsem to! Ale teda jedna zkouška na VŠ je jak celá matura na čtvrtou :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Docela jako to utíká. Jako každý se učí jinak a já to mám už takhle ozkoušené, tak uvidíme a snad to vyjde :) :D

   Vymazat
 17. Přeji hodně štěstí u přijímaček na vysokou. Vím moc dobře co tě čeká a chápu tvé obavy, sama jsem to musela jednou absolvovat, i když je to už deset let. Ale až budeš držet v ruce magisterský titul, to je k nezaplacení :-) a to ti pak po těch všech zkouškách na vysoké a státnicích bude maturita připadat jako procházka růžovou zahradou :-)
  All my cosmetics

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc! :) To jsi hezky napsala, ale uvidíme. Doufám, že to bude v pohodě a je pravda, že to pak stojí za to :) To asi ano, ale když jsem měla zkoušky na ekonomce na vysoké, tak to bylo celkem v pohodě :D

   Vymazat
 18. Krása! :D Já už to mám díky bohu za sebou, ale věřím, že i ty to zvládneš levou zadní !! Držím pěsti jak s maturitou tak s přijímačkami :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Tak snad ano, to teprve uvidíme. Tak maturitu už mám dva roky za sebou, ale přijímačky mě brzy čekají :)

   Vymazat
 19. Jsem ráda, že tohle i já už mám za sebou....
  Přeju ti hodně štěstí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se ani nedivím. Sice to bylo v pohodě, ale kdo by to chtěl ještě jednou absolvovat :D Děkuji moc :)

   Vymazat
 20. Rady "na potítku" nie sú pravidlom, ja osobne som to nezažil. Na druhej strane ale uznávam, že s hláškami typu "eššte je čas" a "máš vypracované? daj!" som sa stretol. A neznášam to, keďže ja som bol ten čo čas nemal a čo vypracované mal :-D Nikto nič nedostal, lebo taký prístup nepodporujem :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To opravdu nejsou, ale třeba já jsem je zrovna zažila a celkem jsem se divila. S těmi hláškami jsem se taky právě setkala a v dost velké míře až mě to pak děsně štvalo :D

   Vymazat
 21. Právě letos maturuji, a mám pocit, že cokoliv se naučím, vlastně neumím😃
  Snažím se být v klidu a soustředit se na to. Říkám si, že když alespoň něco řeknu, nejhůř na 4 odmaturuju 😃 teda, doufam! 😃
  Pěkný článek :)
  BLOG: https://vitabrunettes.blogspot.cz/?m=1

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je v pohodě, taky jsem si to myslela a zvládla jsem to. Tak doufám, že už máš maturitu v pohodě za sebou :) Děkuji moc :)

   Vymazat

Používá technologii služby Blogger.